Posebnosti predložitve letnega poročila za leto 2024

Posebnosti predložitve letnega poročila za leto 2024

Posebnosti predložitve letnega poročila za leto 2024

24. 03. 2025

Objavljeno: Portal FinD-INFO, 5. 3. 2025, www.findinfo.si, Avtor: mag. Mojca Kunšek

Prihaja čas, ko bodo morale gospodarske družbe, zadruge, društva in samostojni podjetniki (razen normiranci) v skladu z določbami Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1) in Navodila o predložitvi letnih in zaključnih poročil ter drugih podatkov poslovnih subjektov predložiti Agenciji RS za javnopravne evidence ali storitve (AJPES), letno poročilo. Navedeni zavezanci morajo predložiti letno poročilo v treh mesecih po koncu leta. Ker ima večina zavezancev poslovno leto enako koledarskemu letu, je torej končni rok za predložitev letnega poročila ponedeljek, 31. marca 2025.

V skladu z 59. členom ZGD-1 morajo biti letna poročila elektronsko - preko aplikacije LP2024. Prav tako je potrebno letno poročilo predložiti za tri namene – za statistične namene, davčne namene in za potrebe informiranja javnosti.

Medtem, ko ZGD-1 določa vsebinsko podlago za izdelavo in predložitev letnega poročila, pa Navodilo določa tudi vsebino in obseg prilog, ki jih je potrebno priložiti osnovnima računovodskima izkazoma. Obseg in način predložitve letnega poročila opredeljuje tudi velikost družbe in tudi način vrednotenja računovodskih postavk pri določenih mikro kapitalskih družbah.

Vsi zavezanci za državno statistiko v roku treh mesecev po koncu koledarskega leta preko aplikacije in na poenotenih obrazcih tako AJPES predložijo:

  • podatke iz Podatki iz bilance stanja (Priloga 1 k Navodilu), Podatki iz izkaza poslovnega izida iz Priloge 2 (Priloga 2 k Navodilu), družbe in zadruga pa tudi Podatki iz izkaza bilančnega dobička / bilančne izgube (Priloga 3),
  • vsi poslovni subjekti, ki poslujejo s tujino predložijo tudi dodatne podatke iz četrtega odstavka 4. točke Navodila in sicer Dodatne podatke k podatkom iz bilance stanja - podatki o terjatvah in obveznostih do tujine (nerezidentov) iz Priloge 4 in Dodatne podatke k podatkom iz izkaza poslovnega izida - do tujine iz Priloge 5, ki sta sestavni del Navodila (Priloga 4Priloga 5),
  • družbe in zadruge v povezavi z možnostjo koriščenja poenostavitve predložijo tudi podatke Opredelitev družbe, zadruge iz Priloge 6 k Navodilu;
  • društva pa predložijo AJPES tudi podatke iz letnih poročil na poenotenem obrazcu Dodatni podatki k izkazu poslovnega izida iz Priloge 7, ki je sestavni del tega navodila

Za javno objavo pa poslovni subjekti v roku treh mesecev po koncu poslovnega leta predložijo letno poročilo v naslednjem obsegu:

  • a) Družbe: letno poročilo, ki obsega bilanco stanja, izkaz poslovnega izida in pojasnila k izkazom, ki vsebujejo tudi predlog razporeditve dobička ali obravnavanja izgube in razporeditev dobička ali obravnavanje izgube.
  • b) Osebne družbe: letno poročilo, ki obsega bilanco stanja in izkaz poslovnega izida
  • c) Društva: letno poročilo, ki obsega bilanco stanja, izkaz poslovnega izida, dodatne podatke k izkazu poslovnega izida, pojasnila k izkazom in poročilo o poslovanju društva.
  • d) Socialna podjetja: poslovno poročilo socialnega podjetja in oceno nadzornega organa.

Mali in mikro zavezanci namreč lahko v skladu z določbami 59. člena ZGD-1 ob tem uveljavljajo poenostavitev predložitve za oba namena hkrati s predložitvijo izjave za uveljavljanje poenostavitve. Izjema od navedenega pa so mikro kapitalske družbe, ki v skladu s 70.a členom ZGD-1 vrednotijo finančne instrumente po izvirni vrednosti, kar pomeni, da so zavezane k preiskavi računovodskih izkazov.

Za predložitev letnih poročil zavezancev za preiskavo veljajo enaka pravila kot za predložitev revidiranega letnega poročila. Tako preiskava kot revizija letnega poročila mora biti izdelana v šestih mesecih po koncu poslovnega leta, letno poročilo za namene javnosti pa predloženo v pdf obliki v osmih mesecih po koncu poslovnega leta.

V skladu z 35. členom Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M) bodo za leto 2024 prvič morali pripraviti poročilo o trajnostnosti tisti subjekti javnega interesa, ki so imeli na bilančni presečni dan 500 ali več zaposlenih in so bili zavezanci za nefinančno poročanje že do sedaj. Slednji bodo morali poskrbeti tudi za revizijo poročila o trajnostnosti, ki jo letos izjemoma lahko podajo tudi revizorji za revizijo računovodskih izkazov, če so pri Agenciji za javni nadzor nad revidiranjem (ANR) predhodno pridobili dovoljenje za podajo zagotovil o skladnosti poročila o trajnosti. Zavezanci za pripravo poročila o trajnostnosti, ki bo sestavni del poslovnega poročila, bodo celotno letno poročilo pripravili v XHTML obliki in ga preko vmesnika v aplikaciji predložili AJPES v osmih mesecih po koncu poslovnega leta. Vsi tisti subjekti javnega interesa, s katerimi vrednostnimi papirji se trguje na trgu vrednostnih papirjev, pa bodo tako kot do sedaj letno poročilo v XHTML obliki posredovali tudi Agenciji za trg vrednostnih papirjev (ATVP), preko aplikacije SEOnet.

Skupno vsem zavezancem je, da morajo letno poročilo predložiti, četudi v letu 2024 niso imeli prometa. Pri predložitvi letnega poročila pa morajo zavezanci:

  • slediti napotkom na spletnih straneh AJPES ter aplikaciji.
  • pravočasno preveriti ustreznost obstoječih pooblastil v sistemu Pooblastil AJPES ter predhodno urediti pooblastilo glede na osebo in vrsto pooblastila

-  predložiti podatke izključno preko aplikacije za predložitev letnega poročila LP2024, ki omogoča tudi neposredni vnos ali uvoz XML datoteko, ki jo pripravijo iz Excel preglednice,

-  predložene podatke potrditi in postopek zaključiti s kvalificiranim digitalnim potrdilom (več na elektronsko podpisovanje) ali z obvestilom za AJPES, izpisanim iz spletne aplikacije, ki ga podpiše zastopnik poslovnega subjekta. Obvestilo za AJPES predložijo izpostavi osebno ali pošljejo po pošti s povratnico.

- po potrditvi podatkov letno poročilo elektronsko podpisati s kvalificiranim digitalnim potrdilom (KDP), ki je evidentirano v Evidenci digitalnih potrdil (EDP). Zavezanec pa lahko v zavihku »Moja stran« tudi preveri KDP, ki so bila uporabljena pri predložitvi letnega poročila v preteklih letih.

-  imeti nameščeno vsaj eno od naslednjih komponent: proXSign, mdSignNet ali mdSign za elektronsko podpisovanje oddanih podatkov ali dokumentov.

Pri predložitvi podatkov za davčne namene pa bo letos potrebno upoštevati novost. V skladu s Pravilnikom o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o davčnem obračunu davka od dohodkov pravnih oseb, bo pri obračunu DDPO potrebno priložiti tudi obrazec v prilogi 3 v zvezi z računovodskim poročilom in sicer glede na zaporedje predložitve računovodskih izkazov in davčnega obračuna. Davčni zavezanec, ki bo:

-  računovodske izkaze predložil AJPES pred pripravo davčnega obračuna, bo te podatke v prilogi 3 k DDPO lahko že tudi preveril,

-  davčni obračun predložil FURS pred predložitvijo računovodskih izkazov AJPES, pa bo moral davčnemu obračunu DDPO priložiti še prilogo 3, če bo želel oddati obračun DDPO na eDavkih.

Ob tem FURS pojasnjuje, da je predviden zamik med oddajo letnih poročil na AJPES in prikazom AOP podatkov v davčnem obračunu, po dosedanjih izkušnjah od 5 do 10 minut. Prav tako pa FURS vsem tistim davčnim zavezancem, ki obračun na eDavkih uporabljajo kot orodje za izračun davčne obveznosti, ki jo potrebujejo pred zaključkom glavne knjige in izdelave računovodskih izkazov svetuje, da po kreiranju davčnega obračuna v eDavkih, odstranijo prilogo 3, vnesejo potrebne podatke za izračun davčne obveznosti ter obračun shranijo kot osnutek na eDavkih. Po oddaji letnega poročila na AJPES, bodo namreč po ponovnem odpiranju osnutka obračuna, v prilogi 3 vidni že podatki, ki so bili AJPES predloženi.
***

Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala FinD-INFO.

Nazaj