Novi orodji v pomoč slovenskim inovatorjem in podjetnikom: Kako zavarovati in razviti svojo idejo?

Novi orodji v pomoč slovenskim inovatorjem in podjetnikom: Kako zavarovati in razviti svojo idejo?

25. 03. 2025

3 0
Koristnost članka
3 oseb je članek označilo kot koristen.

Vir in informacije: Urad RS za intelektualno lastnino, 12. 2. 2025, www.gov.si

Urad za intelektualno lastnino v sodelovanju s Svetovno organizacijo za intelektualno lastnino (angleško World Intellectual Property Organization - WIPO) in Start:up Slovenija je februarja v Ljubljani organiziral dogodek, na katerem je bil predstavljen pomen intelektualne lastnine za konkurenčnost podjetij na trgu ter dve novi orodji, ki sta prilagojeni na slovensko okolje in bosta v pomoč podjetjem.

Gre za novi, slovenski različici priročnika Podjetniške ideje: vodnik po intelektualni lastnini za zagonska podjetja ter diagnostičnega orodja WIPO za intelektualno lastnino. Oba pripomočka je Urad za intelektualno lastnino (URSIL) pripravil v sodelovanju z WIPO in slovenskima strokovnjakoma, mag. Matejem Rusom, vodjem iniciative Start:up Slovenija, in prof. dr. Martino Repas s Pravne fakultete Univerze v Mariboru.

Novi orodji v podporo slovenskim podjetjem

Predstavljena praktična pripomočka sta zdaj brezplačno na voljo vsem podjetnikom, svetovalcem, inovatorjem in ustvarjalcem:

  • Priročnik Podjetniške ideje: vodnik po intelektualni lastnini vsebuje smernice, kako zagonska podjetja lahko poskrbijo za varstvo svojih inovativnih idej doma in na globalnem trgu, jih tržijo pod prepoznavno znamko, zmanjšajo poslovna tveganja, izkoriščajo priložnosti in dostopajo do financiranja na podlagi svoje intelektualne lastnine. Slovensko različico je prilagodil mag. Matej Rus, vodja iniciative Start:up Slovenija. V njej so predstavljeni tudi primeri dobre praske šestih že uveljavljenih in inovativnih slovenskih zagonskih podjetij: Bird Buddy, Chipolo, MESI, MyCol, Planet Care in Remigo. Vabljeni, da si njihove zgodbe ogledate tudi na YouTube kanalu Urada RS za intelektualno lastnino.
  • Diagnostično orodje WIPO za intelektualno lastnino je brezplačno spletno orodje, ki podjetjem na podlagi spletnega vprašalnika poda hitro oceno vidikov intelektualne lastnine, ki so pomembni za njihove specifične izdelke, storitve in področja. Podjetjem osvetli možnosti varstva njihove intelektualne lastnine in prednosti, ki jih to prinaša. Pokriva tudi teme, kot so sodelovanje z zaposlenimi, dobavitelji in izvajalci in licenciranje. Zahvaljujoč sodelovanju s prof. dr. Martino Repas je orodje prevedeno in prilagojeno slovenski pravni ureditvi.
Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj