6. Dan slovenskega lesarstva v znamenju trajnostnega in digitalnega prehoda

6. Dan slovenskega lesarstva v znamenju trajnostnega in digitalnega prehoda

18. 03. 2025

0 1
Koristnost članka
0 oseb je članek označilo kot koristen.

Vir in informacije: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, 6. 3. 2025, www.gov.si

Na Dnevu slovenskega lesarstva, osrednjem letnem dogodku slovenske lesne panoge, ki je potekal 6. marca 2025, so vodilni akterji in strokovnjaki s področja lesarstva razpravljali o aktualnih razmerah na ključnih trgih ter prihajajočem dvojnem - trajnostnem in digitalnem - prehodu panoge.

Udeleženci so se strinjali, da dvojni prehod v lesni panogi zahteva usklajeno delovanje vseh deležnikov, pri čemer morajo biti podjetja proaktivna pri vlaganjih in strateškem razmisleku o prehodu, razvojno raziskovalne institucije zagotavljati učinkovit prenos znanja, država pa zagotoviti ugodno okolje s finančno podporo in ustrezno zakonodajo. Le s skupnimi napori bo mogoče pospešiti prehod ter zagotoviti večjo odpornost panoge na prihodnje izzive, je bilo slišati na dogodku.

Več o tem

Sogovorniki so se bili enotni, da bi morala podjetja razčistiti, kaj dvojni prehod zanje pomeni, intenzivneje vlagati v izobraževanje zaposlenih in razvoj digitalnih kompetenc. V digitalizaciji in zeleni trajnosti bi morala videti priložnost za povečanje konkurenčnosti. Ključno je tudi razvijati konkurenčne in trajnostne tehnologije ter pri tem aktivno sodelovati z raziskovalnimi institucijami. Po drugi strani morajo raziskovalno-razvojne institucije krepiti sodelovanje s podjetji in jim nuditi konkretno podporo pri uvajanju novih tehnologij ter prenosu inovacij v industrijsko prakso.

Država pa mora omogočiti namensko financiranje dvojnega prehoda, ne le za nakup strojev, temveč tudi za vlaganja v znanje, kar bo podjetjem olajšale prehod in zmanjšale tveganja povezana z investicijami v trajnost in digitalizacijo. Pomembno je, da država jasno opredeli, kaj dvojni prehod pomeni in podjetjem ter javnosti redno posreduje relevantne informacije. Posebej so izpostavili, da bi morala država izobraževalni sistem še bolj usmeriti v razvoj digitalnih in trajnostnih kompetenc, da bo prihodnja delovna sila bolje pripravljena na izzive prehoda.

Posebno obogatitev letošnjega dogodka so predstavljali razstavljeni izdelki iz lesa študentov in dijakov Višje strokovne šole za les in oblikovanje - Lesarske šole, ki so bili na ogled ves čas trajanja dogodka in so poželi veliko navdušenje udeležencev.

Dogodek sta organizirala Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport in SPIRIT Slovenija ob sodelovanju GZS - Združenja lesne in pohištvene industrije in Lesarskega grozda.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj