Za slovenske startupe v letu 2025 svežih 10 milijonov evrov javnih sredstev

Za slovenske startupe v letu 2025 svežih 10 milijonov evrov javnih sredstev

24. 12. 2024

Vir in informacije: Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, 6. 12. 2024, www.gov.si

Na tradicionalnem osrednjem dogodku slovenske startup skupnosti Forum 100 % Startup se je 5. decembra 2024 v Tehnološkem centru Ljubljana.tech zbralo več kot sto podjetniških navdušencev. Predstavniki Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) so predstavili razvojno spodbudo za zagon inovativnih podjetij (P2) in javni razpis v vrednosti 10 milijonov evrov za inovativna podjetja s potencialom globalne rasti.

Več kot 100 podjetniških navdušencev je popoldne preživelo na dogodku Forum 100 % Startup, ki je potekal v prostorih Ljubjana.Tech v ljubljanskem BTC-ju. Dogodek je organizirala Tovarna podjemov (Start:up Slovenija), skupaj s  Slovenskim podjetniškim skladom in Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport. 

Forum je otvoril Matevž Frangež, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, ki je svojem govoru povzel ambiciozen načrt Slovenije na področju pogojev za startup podjetja, kot ga opredeljuje slovenska startup strategija: "Slovenska startup strategija je namenjena temu, da postanemo med najboljšimi v Evropi. Želimo zgradi popoln ekosistem in bistveno izboljšati pogoje za delovanje, za nastanek in rast zagonskih podjetij v Sloveniji. Za to pa niso dovolj povprečno dobre rešitve, ampak moramo domisliti najboljše."

Forum se je skozi leta utrdil kot osrednji dogodek slovenske startup skupnosti, na katerem organizatorji skupaj s partnerji predstavijo ključne javne in zasebne podporne programe za startupe, ter novosti in dosežke slovenskega startup ekosistema.

Več o tem

Svežih 10 milijonov evrov za inovativna podjetja s potencialom globalne rasti

V drugem delu programa so udeleženci spoznali javne in zasebne podporne programe. Največ zanimanja je bilo gotovo za napovedanih svežih 10 milijonov evrov javnih sredstev, o katerem je več povedala Nina Urbanič, svetovalka za spremljanje lastniških naložb in poročanje na Slovenskem podjetniškem skladu: "Slovenski podjetniški sklad bo oblikoval Slovenski kapitalski sklad za zagonske inovacije, s katerim nagovarja velikansko vrzel pri financiranju inovativnih podjetij s semenskim in tveganim kapitalom v Sloveniji. SPS bo izvedel javni razpis, preko katerega bo postal eden izmed vlagateljev v zasebne sklade tveganega in/ali semenskega kapitala s profesionalnimi ekipami upravljavcev, v katere bo vlagal skupaj z zasebnimi investitorji pod enakimi pogoji. Podprta podjetja bodo izbrana na osnovi naložbene strategije skladov tveganega in/ali semenskega kapitala. Pri tem bo vsekakor šlo za inovativna podjetja s potencialom globalne rasti. Na javnem razpisu bo na voljo 10 milijonov evrov za naložbe v dva sklada semenskega in/ali tveganega kapitala."

Več kot 2 milijona evrov nepovratnih sredstev za 30 zagonskih podjetij

Slovenskim mladim zagonskim podjetjem bo tudi v prihodnjem letu na voljo najbolj priljubljena razvojna spodbuda za zagon inovativnih podjetij (P2), o kateri je več povedal sodelavec SPS mag. Manfred Lepej: "Sklad bo tudi v letu 2025 preko razpisa P2 podprl 30 inovativno naravnanih zagonskih podjetij s potencialom globalne rasti. Produkt, ki je bil v letu 2024 deležen večjih sprememb, bo v letu 2025 ostal predvidoma nespremenjen. Objava javnega razpisa je načrtovana v drugi polovici meseca februarja. Podjetniške ekipe z znanjem in jasno idejo kako bodo izdelali produkt/storitev in ga popeljali na trg vabimo, da se udeležijo prihajajočih start-up  treningov, kjer bodo skozi serijo praktičnih vaj preverili kakovost svoje inovativne poslovne ideje in le-to po potrebni nadgradili."

Za tiste, ki se nameravajo prijaviti na razpis pa različni inkubatorji in tehnološki parki pripravljajo pripravljalne programe, ki bodo udeležencem pomagali pri prijavi na razpis, ter pripravi vseh potrebnih elementov. Programe so že razpisali Tovarna podjemov iz Maribora, Saša Inkubator iz Velenja, Ljubljanski univerzitetni inkubator ter Primorski tehnološki park iz Nove Gorice. Programi se začenjajo že v januarju, zato je pomembno pohiteti s prijavami.

Čezmejna pospeševalnika za širitev na trga UAE in ZDA ter številni drugi programi 

SPS pa ob finančnih zagotavlja tudi bogato vsebinsko podporo pod imenom RazvojniPlus program, ki obsega različne pospeševalniške programe, mentorsko podporo ter financiranje aktivnosti konzorcija inkubatorjev in tehnoloških parkov. RazvojniPlus je predstavila Ana Vele, višja svetovalka za razvoj na Skladu: "V letu 2025 se slovenskim start-up podjetjem obeta okrepljena podpora v okviru RazvojniPlus programa Slovenskega podjetniškega sklada. Vertikalni pospeševalnik na področju zdravja bo podjetjem omogočil dostop do specializiranih znanj, strokovnjakov in podpore za razvoj prebojnih rešitev na področju zdravstvenih inovacij. Čezmejna pospeševalnika za širitev na trga UAE in ZDA bosta podjetjem nudila ključne priložnosti za povezovanje z globalnimi investitorji in vstop na strateške trge, kjer lahko razširijo svoje poslovanje. Podjetja se bodo ponovno lahko vključila v investicijski pospeševalnik, ki bo usmerjen v iskanje najprimernejših investicij tveganega kapitala. Različni mreženjski dogodki pa bodo podjetjem pomagali širiti poznanstva, navezovati nove stike in utrjevati svoj položaj v start-up ekosistemu." Več o programih in vključenih podjetjih je objavljeno na prenovljeni spletni strani programa.

***

Intelektualna lastnina (IL) je ključni mehanizem za varstvo prebojnih idej, privabljanje vlagateljev in dolgoročno rast podjetja. Urad za intelektualno lastnino si prizadeva približati IL start-up skupnosti.

Vabijo vas, da se 12. 2. 2025 udeležite dogodka, na katerem bodo predstavili vodnik po IL in orodje za diagnostiko IL. Intelektualna lastnina ustvarja novo vrednost in ima tudi sama vrednost kot osnovno sredstvo podjetja.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj