Pregled projektov, ki spodbujajo inovacije na področju vesoljskih operacij in storitev (ISOS)

Pregled projektov, ki spodbujajo inovacije na področju vesoljskih operacij in storitev (ISOS)

12. 11. 2024

Vir in informacije: Izvozno okno, 29. 10. 2024, www.izvoznookno.si, Avtor: Boštjan Šinkovec, Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje

Evropska komisija je objavila pregled projektov, ki spodbujajo inovacije na področju vesoljskih operacij in storitev (ISOS). Med njimi je projekt GEORyder, ki obravnava tehnologije vesoljskega prevoza za servisne sisteme v orbiti. Med partnerji v tem projektu je slovensko podjetje SkyLabs.

Projekt GEORyder obravnava tehnologije vesoljskega prevoza za servisne sisteme v orbiti, zlasti kot odgovor na omejen dostop Evrope do orbite GEO. Zaradi manjših novih ponudnikov storitev na GEO in vpliva prihajajočih predpisov REACH obstaja jasna potreba po učinkovitih orbitalnih prenosnih vozilih (OTV), ki bodo podpirala evropski dostop do GEO. GEORyder združuje vozilo za večkratno uporabo Kickstage z OTV, ki ima možnost srečanja in polnjenja z gorivom. Ta stroškovno učinkovit sistem bo uporabljal zeleno pogonsko gorivo in bo zasnovan za prihodnje kriogeno shranjevanje in prenos, kar je v skladu z evropskim zelenim dogovorom in cilji ESA. Projekt vodi podjetje Infinite Orbits (FR), pri strukturi pa sodelujejo Berlin Space Technologies (DE), pri pogonu Dawn Aerospace (NL), drugi partnerji pa upravljajo polnjenje z gorivom, avioniko, elektroniko in operacije približevanja. Družba Arianespace (FR) bo nadzorovala komercializacijo storitev in analizo trga.

Ostali projekti so naslednji:

  • CRYSALIS, katerega cilj je razviti sistem za prenos in dolgoročno shranjevanje kriogenega pogonskega goriva v mikrogravitaciji, ki se bo zaključil s šestmesečno orbitalno predstavitvijo v majhnem obsegu. Demonstracijski sistem je namenjen potrditvi preskusov shranjevanja in prenosa kriogenega pogonskega goriva v vesoljskem okolju, s čimer se odpirajo nove možnosti za raziskovanje, vključno s prevozom v orbiti, dolgotrajnimi misijami in shranjevanjem v orbiti.
  • EROSS SC, katerega namen je predstaviti evropske rešitve za serviserje in servisirane satelite LEO/GEO, ki omogočajo široko paleto učinkovitih in varnih storitev orbitalne podpore.
  • EU-RISE temelji na razvoju vesoljske robotike, ki je utrla pot novim zmogljivostim za servisiranje, sestavljanje in proizvodnjo v vesolju (ISAM). Te zmogljivosti ponujajo pomembne poslovne priložnosti ter obetajo povečanje učinkovitosti in odpornosti orbitalne infrastrukture.
  • ORU-BOAS, ki se osredotoča na razvoj koncepta, ki omogoča montažo, popravilo ali prenos vesoljske infrastrukture neposredno v orbito.
  • SCHUMANN, ki želi poenostaviti razvoj modularnih elementov vesoljskih plovil, jih narediti cenovno dostopnejše in enostavnejše za proizvajalce satelitov.
  • SPACE USB, ki si prizadeva utreti pot bolj prilagodljivemu, univerzalnemu in serijskemu vmesniku (tipa USB) z uporabo obstoječih standardnih povezav za servisne in montažne aplikacije v orbiti.
  • STARFAB, katerega cilj je raziskati nov koncept avtomatizirane orbitalne skladiščne enote (WU) v okviru komercialnih perspektiv OOS in ISAM (znan tudi kot OSAM). S projektom želi odpraviti kritično vrzel v prihodnjem vesoljskem ekosistemu in služiti kot spodbujevalec trajnostnih poslovnih modelov OSAM.

Sistem ISOS je za vesoljsko industrijo zelo pomemben in bo spremenil način načrtovanja, izdelave, testiranja in delovanja vesoljskih sistemov. Z obvladovanjem ISOS bo EU pridobila ključno strateško zmogljivost za delovanje v vesolju, EU ter njeni industrijski in raziskovalni akterji pa bodo prevzeli vodilno vlogo v prihodnjem vesoljskem ekosistemu.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj