+/– 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture, Ljubljana

+/– 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture, Ljubljana

05. 11. 2024

Datum: 8. november 2024, od 8.30 do 16.30 ure

Kraj: Muzej za arhitekturo in oblikovanje, Ljubljana

V petek, 8. novembra 2024 bo v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje potekal celodnevni multidisciplinarni in medresorski simpozij +/– 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture, ki obravnava kompleksni odnos med arhitekturo oziroma grajenim okoljem in ekologijo. Dogodek bo trajal od 8.30 do 16.30.

Multidisciplinarni in medresorski simpozij +/– 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture bo obravnaval kompleksni odnos med arhitekturo oziroma grajenim okoljem in ekologijo.

Simpozij bo v ospredje postavil ekološko problematiko v arhitekturi - ta problematika za slednjo danes ni več nekaj poljubnega, pač pa etični, institucionalni in zakonodajni imperativ. V arhitekturi se pojavlja na več načinov: v obliki uporabe trajnostnih, naravnih materialov, razvoja novih ter reciklaže in ponovne rabe obstoječih materialov; v obliki regeneracije, ohranjanja in prenavljanja obstoječega stavbnega tkiva namesto gradnje novega ali pa vsaj podaljševanja uporabe in življenjske dobe stavbe; pa tudi v obliki energetske učinkovitosti njenih operativnih sistemov, namenjenih vzdrževanju konstantnega bivalnega ugodja v smislu temperature, vlage, svetlobe in podobnega.

V nasprotju z drugimi naštetimi ekološkimi parametri arhitekture je »energetska učinkovitost« za zdaj edina strogo regulirana s predpisi, ki določajo dovoljene mejne vrednosti energije za delovanje stavbe. Simpozij se bo v zvezi z vlogo ekologije v arhitekturi osredotočil na pojem »energetske učinkovitosti« predvsem skozi obravnavo kakovostnega in trajnostno zasnovanega bivalnega okolja, konkretneje, ogrevanja in hlajenja stavb - procesov, ki ne le terjata največ končne energije stavbe, ampak sta izjemno pomembna tudi zaradi aktualne energetske krize, ki je Evropo zaradi pretirane uvozne odvisnosti glede energentov prizadela izraziteje kot druge celine.

Namen simpozija

Simpozij bo skozi tri tematske sklope (Dediščina, prenova in ekologijaEnergetski sistemi in družbaEkologija kot integralni del arhitekture) obravnaval možnosti za ustvarjanje kakovostnih bivalnih okolij v luči akutne energetske krize. Osredotočil se bo na možnosti redefinicije pojma energetske učinkovitosti s celostno obravnavo ekologije v arhitekturi in urbanizmu ter ustvarjanjem prostorov sožitja med človekom, arhitekturo in naravnim okoljem, pri čemer je nujno povezovanje različnih strok in področij. Novo razumevanje grajenega okolja ne more temeljiti zgolj na nadomeščanju enega vira energije z drugim, domnevno bolj ekološkim, ali na zamenjavi obstoječih tehnologij z naprednejšimi. Na področju arhitekture je treba trajnostno zasnovo projektov razumeti kot bistveni del ustvarjalnega procesa oziroma arhitekturne zasnove. Samo s snovanjem stavb, ki so ekološke v svojem bistvu, lahko avtonomno, z arhitekturnimi sredstvi, odgovorimo na vseprisotno energetsko problematiko.

Simpozij bo odprl razpravo o pomembnosti nujnih sprememb odnosa med grajenim okoljem in ekologijo ter skupnega delovanja kulturnega, gospodarskega, gradbenega, prostorskega in okoljskega sektorja.

Simpozij bo potekal v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani in bo brezplačen. Razen uvodnih predavanj, bo izveden bo v slovenskem jeziku.

Struktura simpozija

Multidisciplinarni simpozij bo sestavljen iz treh vsebinskih sklopovVsak od teh bo po predstavitvi izhodišča moderatorja in uvodnem govoru uveljavljenega strokovnjaka iz tujine vključeval kratke, petminutne predstavitve vabljenih slovenskih strokovnjakov ter nato moderiran pogovor gostov. 

V okviru dogodka bodo predstavljeni tudi primeri dobrih praks ter inovativni izdelki in sistemi, razviti ali nastajajoči v Sloveniji.

Program:

8:30 - 9:00 - Registracija

9:00 - 9:30 - Pozdravni nagovori

  • Muzej kot pospeševalec sprememb, Maja Vardjan, direktorica MAO
  • Priložnosti in potenciali za medsektorska sodelovanja (EIT Kultura in kreativnost, Novi evropski Bauhaus, BAUHALPS), Anja Zorko, vodja Centra za kreativnost

+/– 1 °C: V iskanju dobro uglašene arhitekture, Anja Vidic, Vidic Grohar arhitekti

SEKCIJA 1: Dediščina, prenova in ekologija

9:30 - 9:40 Izhodišče moderatorja 

  • Matic Vrabič, Mertelj Vrabič arhitekti

9:40 - 10:00 Uvodno predavanje

  • Roberta Jurčić, bplus.xyz

10:00 - 10:30 Udeleženci

  • Neža Čebron Lipovec, Oddelek za arheologijo in dediščino, Fakulteta za humanistične študije, Univerza na Primorskem
  • Matevž Čelik, Ministrstvo za kulturo 
  • Roberta Jurčić, bplus.xyz
  • Vida Rucli, Robida 
  • Maruša Zorec, Arrea, Fakulteta za arhitekturo, Univerza v Ljubljani

10:30 - 11:25 Razprava

SEKCIJA 2: Energetski sistemi in družba

11:40 - 11:50 Izhodišče moderatorke 

  • Eva Gusel, Mertelj Vrabič arhitekti

11:50 - 12:10 Uvodno predavanje 

  • Janez Potočnik, mednarodni panel za vire pri Združenih narodih

12:10 - 12:40 Udeleženci

  • Darja Matjašec, Oddelek za krajinsko arhitekturo, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani
  • Janez Potočnik, mednarodni panel za vire pri Združenih narodih
  • Uroš Salobir, Eles 
  • Boštjan Remic, Focus 
  • Rok Žnidaršič, Mestna občina Ljubljana

12:40 - 13:35 Razprava

SEKCIJA 3: Ekologija kot integralni del arhitekture

14:15 - 14:25 Izhodišče moderatorja

  • Jure Grohar, Vidic Grohar arhitekti

14:25 - 14:45 Uvodno predavanje

  • Josep Ricart, H Arquitectes

14:45 - 15:15 Udeleženci

  • Miloš Bavec, Geološki zavod Slovenije 
  • Miha Bogataj, Ekoart 
  • Tina Gregorič, Dekleva Gregorič arhitekti, Tehnična univerza na Dunaju
  • Lenka Kavčič, Afront 
  • Eva Zavrl, Fakulteta za strojništvo, Univerza v Ljubljani

15:15 - 16:00 Razprava

Tema simpozija izhaja iz projekta paviljona Republike Slovenije na 18. mednarodni razstavi arhitekture La Biennale di Venezia.

Dodatne informacije in prijave

Na simpoziju boste v okviru projekta Bauhalps v skladu s principi koncepta novega evropskega Bauhausa preverili možnosti uvajanja novih modelov za prehod gradbenega sektorja v alpskem prostoru k bolj zelenemu in trajnostnemu delovanju, tudi prek tehnološkega napredka. Na osnovi razprave bodo oblikovana priporočila za tesnejše sodelovanje med deležniki znotraj lokalnega ekosistema gradnje, z identificiranjem potreb po usposabljanju. 

V sklopu simpozija bo med 11. in 14. novembrom 2024 organiziran tudi ogled primerov dobrih praks na terenu. Lokacije in termini s prijavnicami bodo objavljeni naknadno.

Dogodek organizira Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO). Strateški partner dogodka je Eles. Simpozij je organiziran s podporo Ministrstva za kulturo, javna agencija SPIRIT Slovenija in Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, in v partnerstvu z Zbornico za arhitekturo in prostor (ZAPS), Odprtimi Hišami Slovenije (OHS), Centrom za kreativnost (CzK) in projektom Bauhalps.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj