Predstavitev storitev za podjetja v okviru programov Evropskega sveta za inovacije

Predstavitev storitev za podjetja v okviru programov Evropskega sveta za inovacije

29. 10. 2024

Vir in informacije: Gospodarska zbornica Dolenjske in Bele krajine, www.gzdbk.si

Programi Evropskega sveta za inovacije (angleško European Innovation Council - EIC) so namenjeni podpori najbolj prodornih (disruptivnih) inovacij oziroma inovacijskih projektov, z namenom zagotovitve ustreznih oblik financiranja in podpornih storitev za učinkovito pretvorbo teh inovacij v tržne produkte.

Programi so usmerjeni v zelo tvegane projekte, ki na trgu zato ne morejo pridobiti drugih oblik financiranja, izkazujejo pa velik potencial za uspeh na globalnem nivoju.

Največji del predstavljajo naslednji sklopi oziroma podprogrami:

  • EIC Iskalec (Pathfinder)

Namenjen financiranju zgodnjih stopenj razvoja (raven tehnične pripravljenosti (angleško The Technology Readiness Level - TRL) 1-4) novih »prebojnih« tehnologij in rešitev, ki imajo potencial postavljanja novih standardov in oblikovanja novih trgov (angleško Market Creating). Za oblikovanje projektne prijave mora biti vzpostavljen konzorcij najmanj 3 partnerjev iz 3 različnih držav, ki so lahko inštitucije znanja, ali pa gospodarski subjekti. Predvideno je sofinanciranje v obliki nepovratnih sredstev.

  • EIC Prehod (Transition)

Zasnovan je kot vmesna stopnja med EIC Iskalec in EIC Pospeševalec. Usmerjen je torej v projekte, ki so na primer v EIC Iskalec pokazali velik potencial za transformacijo v uspešne tržne produkte. Podpora je namenjena stopnjam razvoja TRL 4-6, prijavijo pa se lahko posamezni prijavitelji ali manjši konzorciji (do pet članov). Predvideno je sofinanciranje v obliki nepovratnih sredstev.

  • EIC Pospeševalec (Accelerator)

Usmerjen je v projekte na stopnji razvoja TRL 5-8. Predvidena je samostojna prijava s strani malih in srednje velikih podjetij (MSP) oziroma izjemoma majhna srednje velika podjetja (angleško Small Midcaps) (podjetja z do 500 zaposlenimi). Financiranje predvideva nepovratna sredstva v višini do 2,5 milijona evrov in lastniško investicijo (angleško Equity Funding) do 15 milijonov evrov s strani tako imenovanega EIC sklada.

Razpisi v okviru vsakoletnega delovnega programa EIC se izvajajo s pristopom brez definiranih tematik – od spodaj navzgor (angleško Bottom up) (EIC Open), deloma pa naslavljajo tudi strateške izzive (EIC Challenges) in sicer na vseh stopnjah (Iskalec, Prehod, Pospeševalec).

***

5. novembra 2024, ob 9.30 bo za potencialne prijavitelje potekala spletna predstavitev delovnega programa Evropskega sveta za inovacije (angleško European Innovation Council - EIC) za leto 2025.

Potekal bo neposreden prenos predstavitve. Predstavljena bo

  • široka paleta storitev (dostop do trenerjev, mentorjev, dostop do globalnih partnerjev in inovacijskega ekosistema), ki jih vsem projektom in podjetjem, financiranim s strani EIC, ponujata Storitve pospeševanja poslovanja (angleško Business Acceleration Services - BAS) in
  • razpis STEP kot novost v okviru delovnega programa 2025.

Več informacij na povezavi

6. novembra 2024, ob 13.15 bo za potencialne prijavitelje potekala spletna predstavitev posebnega dela delovnega programa Evropskega sveta za inovacije (EIC), Accelerator Challenges, za leto 2025. Potekal bo neposreden prenos.

Več informacij na povezavi.

Oba dogodka bosta potekala v angleškem jeziku.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj