Slovensko znanje in inovativnost na področju turizma in kulturne dediščine del prestižnih dogodkov Evropske Unije

Slovensko znanje in inovativnost na področju turizma in kulturne dediščine del prestižnih dogodkov Evropske Unije

16. 05. 2023

Vir in informacije: Arctur d.o.o., 8. 5. 2023, www.arctur.si

V zadnjih tednih sta na ravni EU potekala dva dogodka na najvišji ravni, eden 18. aprila v Stockholmu v sklopu predsedovanja Švedske Svetu Evropske unije posvečen digitalizaciji kulturne dediščine, pretekli petek, 5. maja, pa še Evropski dan turizma, ki ga je Evropska komisija organizirala v Bruslju. V obeh so slovenski strokovnjaki bili prepoznani med vodilnimi na področju uporabe naprednih tehnologij. Bomo v Sloveniji znali izkoristiti to znanje in se pozicionirati kot eden vodilnih partnerjev v Evropi?

EU z ambicioznimi cilji za digitalizacijo kulturne dediščine

V sklopu predsedovanja Švedske Svetu Evropske unije je 18. aprila v Stockholmu potekala konferenca »Pospeševanje 3D v skupnem evropskem podatkovnem prostoru za kulturno dediščino: Zakaj je 3D pomemben« v organizaciji Fundacije Europeana. Na vabilo organizatorjev sta strokovnjaka iz visokotehnološkega podjetja Arctur iz Nove Gorice, dr. Urška Starc Peceny in Matevž Straus, z visokimi predstavniki držav članic EU delila navdihujočo zgodbo o vizionarski pobudi Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport RS, ki je vključevala digitalizacijo 100+ primerov nepremične kulturne dediščine (nacionalni projekt Digitalno inoviranje kulturne dediščine - DIKD). Digitalne vsebine pa so bile uporabljene za ustvarjanje 30+ novih turističnih produktov, ki združujejo digitalne tehnologije, kulturno dediščino in pripovedovanje turističnih zgodb. Slovenija je kot prva vzpostavila nacionalni portal DIKD. Skozi interaktivno delavnico sta udeležence vodila skozi celoten proces 3D digitalizacije, vključno s terenskim zajemom, urejanjem, obdelavo, generiranjem 3D modelov, ogledovanjem, pripravo metapodatkov ter končno uporabo in ponovno uporabo – tudi v evropskem podatkovnem prostoru za turizem.

»Strateški cilj Evropske komisije je do leta 2030 digitizirati vse ogrožene spomenike kulturne dediščine in vsaj polovico tistih, ki beležijo največji obisk. Za vsako državo so postavljene konkretne številke oz. cilji. Naša slovenska zgodba služi kot navdih, kako ohranjanje dediščine združiti z uporabo digitalnih tehnologij za nove vsebine, naj si bo na področju turizma, izobraževanja … vse do t.i. metaversa.« je povedal Matevž Straus, ki pri Arcturju vodi program Heritage+ v sklopu oddelka Turizem 4.0.

Evropska unija gradi enotni trg za turistične podatke

5. maja je v Bruslju potekal osrednji dogodek Evropske komisije (EK), ki gosti najbolj prestižne govorce na temo turizma. Uvodna beseda je pripadla evropskemu komisarju za notranji trg Thierryu Bretonu. Cilj evropske podatkovne strategije je ustvariti enotni trg za podatke, ki bo zagotovil evropsko globalno konkurenčnost in podatkovno suverenost. Skupni evropski podatkovni prostori bodo zagotovili, da bo na voljo več podatkov za uporabo v gospodarstvu in družbi, hkrati pa bodo pod nadzorom podjetij in posameznikov, ki te podatke ustvarjajo.

Na področju turizma je to preskok v podatkovno vodeno upravljanje turističnih destinacij v EU, s celostno podporo pri upravljanju podatkov in praks izmenjave podatkov med destinacijami in regijami ter znotraj destinacijskega ekosistema, kar bo prispevalo k izgradnji bolj trajnostne, odporne in konkurenčne turistične industrije. Ravno zato je je bila osrednja okrogla miza naslovljena »Digitalni prehod: proti podatkovnemu prostoru za EU turizem« na kateri je Dr. Urška Starc Peceny, direktorica za inovacije in vodja Turizma 4.0 v podjetju Arctur, plastično zastopala pogled podjetij. Po uvodu, ko je bil predstavljen pomen Zakona o upravljanju podatkov, ki podpira vzpostavitev in razvoj skupnih evropskih podatkovnih prostorov ter trenutno stanje snovanja podatkovnega prostora za turizem, je predstavila konkretne projekte od Planinstva 4.0, izkušenj z Modelom za merjenje učinka turizma, do tistih posvečenih digitalizaciji kulturne dediščine, ki pionirsko trejo pot pri zbiranju in upravljanju z lokalnimi podatki.

»Ne smemo dovoliti, da bodo podatkovni prostori postali skrinja za zmrznjeno hrano, kjer so na voljo lepi grafi, za katere plačujemo globalne platforme in ne vemo, s kakšnimi podatki so bili ustvarjeni. Trenutno se večina odločitev sprejema na osnovi takih lepih grafov. Začeti moramo zbirati svoje podatke, svoje surovine, s katerimi bomo kuhali analize, ki jih sami želimo.« je poudarila pred 400 udeleženci v Bruslju in številnimi preko spleta ter izpostavila še en ključen vidik pri razvoju: »Podatkovni prostori bodo zaživeli le, če jih bodo vsi deležniki uporabljali. Zato je potrebno načrtno meriti pripravljenost vseh deležnikov in jim pametno pomagati z izobraževanji in finančnimi podporami.« V sklopu EU projekta Tourbit, sofinanciranega v programu COSME je Arctur s partnerji razvil inovativno orodje Digital Readiness Index, ki ga uporabljajo turistična podjetja širom Evrope z namenom revidiranju njihove digitalne pripravljenosti na različnih področjih in funkcijah podjetja. Orodje na osnovi odgovorov avtomatsko generira priporočila in omogoča analizo zrelosti podjetij na začetku in po koncu pomoči, ki jo bodo prejela. Arcturjeva tehnologija je bila na evropski ravni uporabljena že za več takih orodij.

***

Fotografije so na voljo tukaj.

  • 1 in 2 - Matevž Straus, med demonstracijo skeniranja replike Neandertalčeve piščali iz Divjih bab
  • 3 in 4 - Dr. Urška Starc Peceny, v pogovoru s Harryem Verwayenom, direktorjem Europeane
  • 5 - Dr. Urška Starc Peceny na okrogli mizi med Evropskim dnevom turizma na Evropski komisiji
  • 6 - Dr. Urška Starc Peceny in Tomi Ilijaš kot predstavnika podjetij, ki se ukvarjajo s tehnološkim razvojem v turizmu

Več informacij:

  • Konferenca Accelerating 3D in the common European data space for cultural heritage: Why 3D matters: posnetek dogodka
  • European Tourism Day 2023: posnetek dogodka
Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj