Kakšni bodo vaši prihodki po novem standardu MSRP 15?

Kakšni bodo vaši prihodki po novem standardu MSRP 15?

02. 11. 2016

Objavljeno: Finance, 27. 10. 2016, http://www.finance.si/

Do 1. januarja 2018 nas loči še dobro leto. In samo toliko časa imate še za priprave na uveljavitev novega standarda za pripoznavanje prihodkov – MSRP 15 Prihodki iz pogodb s kupci. Uporaba standarda bo obvezna za vse družbe in skupine, ki uporabljajo Mednarodne standarde računovodskega poročanja (MSRP).

Novi standard MSRP 15 Prihodki od pogodb s kupci nadomešča dozdajšnji MRS 11 Gradbene pogodbe, MRS 18 Prihodki, OPMSRP 15 Pogodbe o izgradnji nepremičnin, OPMSRP 18 Prenos sredstev od strank, SOP 31 Prihodki – blagovne menjave, ki vključujejo storitve oglaševanja. Novi standard MSRP 15 je vsebinsko usklajen z US GAAP.

V čem se novi standard tako pomembno razlikuje od dozdajšnjega?

Eno izmed glavnih meril za pripoznavanje prihodkov pri MRS 18 Prihodki je prenos tveganj in koristi. To isto merilo sicer navaja tudi novi standard, vendar le ob predpostavki, da zadostimo kriteriju pripoznavanja prihodkov v točno določenem trenutku. Če zadostimo kriteriju pripoznavanja prihodkov v daljšem časovnem obdobju, kriterija za pripoznavanje prihodkov prenos koristi in tveganj v novem standardu ne srečamo več. Je pa treba skladno z novim standardom vsako pogodbo ali skupino podobnih pogodb analizirati v petih korakih, da bi lahko pravilno pripoznali prihodke iz pogodb.

V vsakem izmed petih korakov bo treba opraviti presoje in tudi ocene. Naj na kratko povzamemo področja presoj in ocenjevanja:

Prvi korak zahteva presojo, ali gre za pogodbo, ki ustreza definiciji MSRP 15, in ali so različne pogodbe medsebojno tako povezane, da zahtevajo obravnavo, kot da bi šlo le za eno pogodbo. Prav tako je tu treba presoditi, ali je uporaba MSRP 15 s kupci ustrezna za pripoznavanje prihodkov ali bi morali uporabiti drug standard.

V drugem koraku podjetje ugotavlja, katere so izvršitvene zaveze, ki jih obljublja posamezna pogodba. Definicija ločene izvršitvene zaveze je pomembna zaradi priprave razkritij k računovodskim izkazom. Če bo podjetje napačno ocenilo in določilo izvršitvene zaveze, lahko izgubi primerljivost s konkurenco in zanimanje deležnikov, tudi potencialnih investitorjev, lahko pa se tudi preveč razkrije konkurenci.

V tretjem koraku se določi pogodbena vrednost. Na pogodbeno vrednost pomembno vplivajo variabilni dejavniki cene (popusti, subvencije, posojila, bonusi …). Standard nam daje možnost ocenjevanja variabilnih dejavnikov cene po dveh poteh, in sicer po metodi pričakovane vrednosti ali po metodi najbolj verjetnega zneska. Poleg variabilnih dejavnikov cene je pri določanju pogodbene vrednosti treba upoštevati tudi časovno vrednost denarja.

V četrtem koraku se vsaki izvršitveni zavezi, ki jo je podjetje identificiralo v koraku številka dve, določi samostojno prodajno ceno. Samostojna prodajna cena je različna od pogodbene vrednosti, največkrat zaradi različnih pogodbenih popustov, do katerih je kupec upravičen, ali časovne vrednosti denarja. Metod določanja samostojnih prodajnih cen je več. Standard na prvo mesto postavlja metodo opazovane vrednosti, če je na voljo. Če opazovana vrednost ni na voljo, podjetje samostojno prodajno vrednost oceni, ali po metodi stroškovna vrednost ločene izvršitvene zaveze plus pribitek ali po metodi prilagojene tržne cene. Standard dopušča tudi možnost ocenjevanja samostojne prodajne cene izvršitvene zaveze po metodi preostanka, vendar le v primeru, če po nobeni od prej omenjenih metod ni mogoče oceniti samostojne prodajne cene posamezne pogodbene izvršitvene obveze.

Peti korak je trenutek pripoznavanja prihodkov. Prihodki se pripoznajo skozi daljše časovno obdobje, če je izpolnjen eden izmed naslednjih kriterijev:

  • kupec konstantno in istočasno prejema koristi, ko podjetje ta sredstva/koristi proizvaja,
  • ali da kupec obvladuje sredstvo, kateremu izvajalec s svojim delom povečuje vrednost,
  • ali da podjetje ne ustvarja sredstva, ki bi ga podjetje lahko uporabilo v drug namen, in ima podjetje pravico do plačila (skupaj s pribitkom) do dneva prekinitve pogodbe.

Če podjetje ne izpolni nobenega od naštetih kriterijev, podjetje pripoznava prihodke v točno določenem trenutku, ko nastane obveznost plačila, ko pride do pravnega prenosa lastninske pravice, ko se prenesejo tveganja in koristi s prodajalca na kupca, ko kupec prejme sredstvo.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj