Različne možnosti financiranja izvoza

Različne možnosti financiranja izvoza

02. 08. 2016

1 0
Koristnost članka
1 oseb je članek označilo kot koristen.

Vir in informacije: Finance, 28. 6. 2016, www.finance.si

O različnih kreditnih produktih kot načinu financiranja podjetij je veliko znanega, s tem pa raste tudi zavedanje, da je vračilo posojila fiksen strošek in odliv, saj je potrebno glavnico in obresti poplačati ne glede na to, kaj se dogaja s poslovanjem podjetja. Ker živimo v času, ko so razmere z ekonomskega, finančnega, političnega in drugih vidikov izjemno nestabilne in nepredvidljive, je bolj kot kadarkoli prej, potrebno posvečati pozornost varnosti prihodnjega poslovanja in posledično iskati temu prilagojene načine financiranja podjetij.

Bančno posojilo je lahko v obliki financiranja obratnih sredstev ali naložb v sredstva podjetja. Pomembno je, da imajo tovrstne investicije pozitiven učinek, saj je le takrat nova zadolženost tudi ekonomsko upravičena. Zaradi močno volatilnega gospodarskega okolja je tveganje za dosego zastavljenih ciljev lahko precej visoko, kar zahteva dobra znanja in temeljit razmislek o ključnih parametrih financiranja kot so namen, ročnost, znesek, način vračila in obrestno tveganje najetega posojila. Zmotno je mišljenje, da si podjetje z daljšo ročnostjo vračila obveznosti banki ustvari več rezerve v denarnem toku za morebitna nihanja v poslovanju in si tako privošči višji znesek redita. Nasprotno, oddaljena prihodnost pomeni bistveno večje tveganje in lahko posledično hitro pripelje do neustrezne zadolženosti, poslabšanja bonitete in likvidnostnih težav.

Izvozna podjetja, ki predstavljajo gonilo našega gospodarskega razvoja, se soočajo z različnimi oblikami tveganj na tujih trgih, zato je pomembno, da je financiranje ustrezno prilagojeno njihovemu poslovnemu modelu in ciljem. Poleg običajnih kreditnih produktov izvozno usmerjena podjetja pogosto koristijo tudi druge načine financiranja kot so prodaja terjatev, financiranje kupca, financiranje preko prejetih avansov, financiranje na osnovi akreditivnih poslov in podobno.

Danes so na področju izvoza pogoste tudi različne nacionalne in evropske sheme za pridobivanje nepovratnih ali povratnih sredstev. Izvozniki se povezujejo v številne mednarodne konzorcije, saj lahko skupaj dosežejo boljši rezultat, ne le v obliki ugodnejšega financiranja, temveč tudi delitev znanja in izkušenj med stanovskimi kolegi.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj