Tudi za normirance davčni obračun do 31. marca!

Tudi za normirance davčni obračun do 31. marca!

19. 01. 2016

Objavljeno: Data d.o.o., 13. 1. 2016, http://data.si/, Avtor: Nina Petrič

Osebe, ki poslujejo kot samostojni podjetniki z normiranimi stroški ali tako imenovani normiranci imajo do 31. marca 2016 čas, da davčnemu organu oziroma Finančni upravi RS predložijo davčni obračun za preteklo leto.

Pri predložitvi davčnega obračuna morajo normiranci upoštevati enake določbe Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2) kot jih uporabljajo fizične osebe z dejavnostjo, ki davčno osnovo ugotavljajo z dejanskimi odhodki.

Po predpisih ZDavP-2 mora davčni zavezanec, ki opravlja dejavnost, obračun predložiti v elektronski obliki. Enako velja tudi za normirance, ki imajo časa do 31. marca letos, da predložijo davčni obračun prek sistema eDavki. Za oddajo obračuna bo zavezanec predhodno potreboval tudi digitalno potrdilo. Kako lahko pridobite digitalno potrdilo, si preberite tukaj.

Razlika pa je v tem, da normiranci davčni obračun oddajo le Finančni upravi RS ne pa tudi Agenciji RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).

Normiranci z 80 odstotkov priznanimi davčnimi prihodki

Glede na zakonodajo, ki je pričela veljati 4. julija 2014, imajo podjetniki pri ugotavljanju davčne osnove na podlagi normiranih odhodkov priznanih 80 odstotkov prihodkov kot stroškov.

V podjetju Data so pripravili Kalkulator za normirance, s katerim si lahko naredite informativni izračun za leto 2015, ki vam bo omogočal ugotavljanje davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov.

Za normirance le davčni obračun

Samostojni podjetniki se lahko ob registraciji dejavnosti svojega podjetja odločijo za vodenje knjig po sistemu enostavnega ali dvostavnega knjigovodstvan ne glede na to, kako knjigovodstvo vodijo, lahko imajo tudi status normiranca. Prednost normiranca je ta, da imajo zaradi poenostavljenih postopkov manjše administrativne stroške. Pogoj je, da letno nimajo več kot 50.000 oziroma 100.000 evrov prometa (v slednjem primeru morajo imeti za polni delovni čas v davčnem letu pred obravnavanim letom zaposleno vsaj eno osebo pet mesecev oziroma biti samozaposleni). Preberite si tudi prispevek Katere evidence morajo voditi normiranci?

Vse na enem mestu – normiranci in njihove obveznosti

Vsem, ki razmišljate o samostojni dejavnosti v obliki s. p., svetujejo, da predhodno preverite, kaj je bolj ugodno za vaš primer. V prispevku Komu se splača biti normiranec? si lahko preberete več o tem, kdo se lahko odloči za normirani s. p. in kakšen je način ugotavljanja davčne osnove pri normirancih. Katere so prednosti in slabosti normiranca, si lahko preberete v prispevku Biti normiranec ali voditi poslovne knjige. Ena izmed slabosti statusa normiranca je, da osebe, ki upravljajo podjetje z normiranimi stroški, ne morejo uveljavljati davčnih olajšav. Več o tem. Kakšne o splošne obveze normirancev, si lahko preberete tukaj.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj