Registracija d. o. o. - kako izbrati firmo?

Registracija d. o. o. - kako izbrati firmo?

08. 12. 2015

Vir in informacije: Data d.o.o., 11. 11. 2015, http://data.si/, Avtor: Darja Golob Koritnik

Pred novelo Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1), ki je dne 8. 8. 2015 prinesla težko pričakovane spremembe pri uporabi jezika in črk v firmi podjetja, so si bodoči podjetniki, preden jih je čakala registracija d. o. o., pogosto razbijali glave, kako izbrati firmo, ki bo zadostila vsem zakonskim zahtevam, ne bo preveč podobna firmi že registriranega podjetja ter bo hkrati privlačna in prepoznavna tudi na tujih trgih.

Prosta uporaba tujega jezika, tujih črk ter domenske končnice »si«

Sedaj lahko firma vsebuje tudi tuje besede in tuje črke, v slovenskem jeziku pa morata biti le sestavina firme, ki nakazuje dejavnost, in oznaka družbe. Dodatne sestavine firme lahko tako vsebujejo tudi črke X, Y, W in Q. Z razširitvijo na uporabo besed v tujih jezikih in uporabo tujih črk, se je izbor možnih firm precej razširil. Podjetniki sedaj lahko s svojim podjetjem tudi lažje prodrejo na tuje trge, saj je njihova firma lahko tudi v jeziku trga, na katerega ciljajo.

Od citirane spremembe ZGD-1 tudi ni več potrebno soglasje Vlade Republike Slovenije, če firma vsebuje le domeno, ki ima domensko končnico »si«. Za firmo s končnico .si ne potrebujete več soglasja vlade RS.

Omejitve pri izbiri firme, ko vas čaka registracija d. o. o.

Bodoči družbeniki ali ustanovitelji pa morajo ob registraciji d. o. o. pri izbiri firme še vedno paziti na naslednje omejitve v skladu z določili ZGD-1:

  • firma ne sme vsebovati imen ali znakov tujih držav ali mednarodnih organizacij,
  • besedo Slovenija ali njene izpeljanke in kratice ter zastavo in grb Republike Slovenije (v nadaljevanju RS) je dovoljeno vnesti v firmo le z dovoljenjem Vlade RS (izjema je zgoraj omenjena domena, ki ima domensko končnico »si«),
  • dovoljenje Vlade RS ali pristojnega organa samoupravne lokalne skupnosti je potrebno tudi zato, da se v firmi uporabijo besede, ki označujejo državo ali samoupravno lokalno skupnost,
  • ime in priimek oziroma psevdonim zgodovinske ali druge znamenite osebe je dovoljeno vnesti v firmo le z njenim dovoljenjem z dovoljenjem njenih svojcev ter ministra za javno upravo, če je oseba že umrla,
  • firma ne sme vsebovati besed ali znakov, ki nasprotujejo zakonu ali morali, vsebujejo znamke ali neregistrirane znake, ki uživajo varstvo po predpisih, ki urejajo znamke, ali vsebujejo ali posnemajo uradne znake.

Skupinsko svetovanje pred registracijo podjetja

Več informacij v zvezi z vašim bodočim podjetjem, dejavnostjo, izbiri imena podjetja itd. lahko izveste na brezplačnem Skupinskem svetovanju pred registracijo podjetja.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj