Kanadske poslovne navade

Kanadske poslovne navade

24. 11. 2015

Vir in informacije: www.izvoznookno.si, 12.11.2015, Avtor: Simon Pribac, e-pošta: simon@canslo.com (Canadian Slovenian Chamber of Commerce)

Poslovna kultura v Kanadi se razlikuje glede na to, v katerem delu države ste. Prav tako se razlikujejo poslovne strukture od province do province. Pred sestanki in obiski se pozanimajte o tovrstnih detajlih. Natančna priprava pred sestanki je pričakovana in cenjena!

Poslovna komunikacija v Kanadi je zelo direktna, tako, da vam ne bo treba “razbirati in brati med vrsticami”. Elektronska pošta in telefonski pogovori so tudi zelo direktni in jedrnati.

Velik pomen je dan spoštovanju mnenja vsakogar. Ne glede na pozicijo in status ljudje pričakujejo pravico do tega, da se njihovo mnenje sliši in mu prisluhne. Odločitve se ponavadi ne sprejemajo, dokler niso znana vsa ključna dejstva.

Delovne ure so ponavadi med 9h in 17h, od ponedeljka do petka. Jutra so ponavadi najprimernejši čas za sestanke.

Komuniciranje

Ob začetku sestanka se vljudnostne fraze izmenjajo zelo hitro, nato se preide na poslovne pogovore.

Uporabite čvrst stisk roke s pogledom v oči pri pozdravu in slovesu. V angleških kot tudi v francoskih predelih je pričakovan čvrst stisk roke. Moški bodo počakali, da ženska prva poda roko za rokovanje. V francoskih predelih se ljudje rokujejo bolj pogosto, tudi če se srečajo večkrat v istem dnevu. Drugod vam bodo samo pokimali ali se nasmehnili, če vas v istem dnevu srečajo večkrat.

Uporabljajte titulo osebe, če jo ima. Drugače uporabljajte Mr., Mrs., Ms. ter priimek.

V večini Kanade je pogovorni jezik angleščina. Francoščina se govori v provinci Quebec ter v nekaterih delih provinc Nova Scotia in New Brunswick. Francoski Kanadčani se včasih med telefonskim pogovorom predstavijo le z imenom, med osebnim poslovnim srečanjem pa s polnim imenom in priimkom.

Med pogovori bodite odprti in prijazni. Če ste naravno zadržani v obnašanju, boste delovali samozavestno in kredibilno. Če imate v navadi večje geste in “govorjenje z rokami”, se čim bolj zadržite ko komunicirate s Kanadčani, razen s Francoskimi Kanadčani. Francoski Kanadčani med pogovorom stojijo bližje in komunicirajo na bolj izrazit način.

Za Francoske Kanadčane natisnite vse promocijske materiale v angleškem in francoskem jeziku. Ne bodite hvalisavi in ne precenjujte kapacitet svojega produkta ali storitve. Na tak način lahko posledično spravite vaše podjetje v pravne težave.

Ne pozabite, da je Kanada dvojezična, kjer se uporablja francoščina in angleščina. Včasih bo potreben tolmač ali prevajalec. V province Quebec obstajajo zelo stroga pravila glede obvezne uporabe francoskega jezika v poslovnih odnosih. Govorjenje v tujem jeziku v družbi ljudi, ki ga ne razumejo, velja za izredno nesramno.

Pogoste teme pogovorov vključujejo šport – hokej, ameriški nogomet, baseball, košarka, golf in tenis. Na splošno so Kanadčani samozavestni in odprti do pogovorov o splošnih temah. Izogibajte se temam o nesporazumih med francoskim in angleškim delom Kanade. V pogovoru ne primerjajte Kanade z ZDA. Prav tako se ne pogovarjajte o osebnih stvareh.

Sestanki, pravila obnašanja in telesna govorica

Bodite točni na sestanke in srečanja, saj je točnost cenjena. Francosko govoreči deli države so glede tega malo bolj sproščeni, vendar bodo še vedno od vas pričakovali, da prispete na sestanek točno ob določenem času.

Vaša vizitka naj vsebuje angleški in francoski prevod.

Obnašajte se bolj zadržano in se držite pravil bontona. Tradicionalne dobre manire so del kulture tudi v bolj ruralnih okoljih. Bodite pozorni na lokalne navade in jih upoštevajte.

Dajanje daril ni v navadi. Če daste komu darilo, ko prispete ali ko odhajate, naj bo skromno. Razkošna darila niso sprejeta z odobravanjem. Darila so ponavadi ponujena po zaključku pogajanj, sklenitvi pogodbe ali projekta. Ponavadi se jih takoj odvije in pokaže vsem prisotnim. Najboljša izbira je darilo iz domače države ali vabilo/vstopnica na športno ali kulturno prireditev ali večerjo. Primerna poslovna darila so tudi steklenica kakovostnega vina ali druge izbrane pijače.

Povabilo poslovnega partnerja na dobro kosilo / večerjo ali na športni dogodek, predstavo ali simfonični koncert je vedno dobra gesta. Če vas poslovni partner povabi na pijačo, se mu je priporočljivo pridružiti, razen, če imate zelo dober razlog, da ne morete. Zavrnitev se lahko smatra kot nesramno ali žaljivo. Poleg tega je to dober način, kako razviti bolj oseben odnos.

Povabila na privatne domove so redka. Občasno vas lahko v zahodnih provincah Kanade povabijo na dom. Če ste povabljeni,  gostitelju prinesete čokolado / pecivo, rože ali steklenico vina / izbrane pijače. Ne pozabite, če prinesete rože, pazite, da ne bodo bele lilije, le-te se uporabljajo na pogrebih. Prav tako se izogibajte rdečim rožam, ker jih povezujejo z bolj romantičnimi srečanji.

Poslovna kosila so ponavadi kratka, z lažjo hrano in brez alkohola. Pri mizi so v veljavi standardne manire. Ne začnite jesti, dokler vsi pri mizi niso bili postreženi. Počakajte, da gostitelj prvi začne pogovor o poslovnih temah med kosilom / večerjo. Ponavadi se o poslu na tovrstnih srečanjih ne pogovarja, vendar se ta navada počasi spreminja.

Osebni prostor ter telesne geste se razlikujejo med angleškim in francoskim delom Kanade. V angleških predelih so geste minimalne, dotikanje, razen rokovanja, praktično ne obstaja, osebni prostor (kako blizu ljudje stojijo) pa je približno 60 cm. V francoskih predelih je osebni prostor manjši, ljudje se večkrat dotikajo, geste in mimika pa so bolj prisotne in izrazite.

Očesni stik je pomemben med poslovnimi sestanki v Kanadi. Če ne vzpostavite očesnega stika, bo druga stran razumela, da ste sramežljivi, negotovi ali celo neiskreni! Kanadčani vas bodo vzeli bolj resno in se z vami lažje pogovarjali, če jih boste med pogovorom gledali v oči.

Izogibajte se vsakršnim vonjavam (parfumi, after-shave, spreji za lase...). Le te lahko povzročijo izredno neprijetno reakcijo pri ljudeh z astmo ali alergijami, ki so pri Kanadčanih precej pogoste.

Na stvari lahko pokažete s kazalcem, vendar bodite previdni, da nikoli ne pokažete s prstom proti človeku, kar je razumljeno kot nesramna gesta.

Dodatne informacije: Več informacij o vstopu na kanadsko tržišče lahko dobite pri Kanadsko slovenski gospodarski zbornici: www.canslo.com.

Ali se vam je zdel članek koristen? Da Ne



Nazaj